Knygų mugė grįžta į Klaipėdą. Jau vyko pernai. Vyks ir dabar. Labai tinkamas metas, nes kaip tik mačiau, kad paukščiai darniomis gretomis neša plunksnas iš pajūrio. Matyt reikia kažkuo užpildyti išskridusio čiulbesio paliktą tuštumą. Tad kodėl ne knygomis?

DSC_2450

Išskirtinis Klaipėdos knygų mugės bruožas yra jos dalyviai. Tai mažos ir vidutinės leidyklos, kurių produkcija knygynuose net ne visada yra pastebima. Prisimenu, kaip pernai susidomėję „Žaros” leidyklos „Universaliąja skaičių istorija” (nepaprastai išsami ir įdomi enciklopedinio pobūdžio knyga) eksperimento vardan bandėme ją rasti didelio tinklo knygyne. Oho, kiek vargo pardavėjos ir kokiame užkampyje ją galiausiai radome (berods net ir knygos buvimo vieta nelabai atitiko jos tematiką).

Taigi, Klaipėdos knygų mugė yra proga susipažinti su mažiau žinomų leidyklų veikla. Galite nustebti, jog rasite tikrai puikios literatūros už prieinamą kainą: nuo grožinės, iki meno albumų. Aišku, rasite ir abejotinos kokybės leidinių, bet jų srautas turbūt nelabai priklauso nuo leidyklos dydžio.

Bet gal neišsiplėsiu. Mat jei viskas susiklostys gerai, pasistengsiu knygų mugės horizontą, mažų ir vidutinių leidyklų gyvenimo realijas aprašyti platesnėje apžvalgoje. Pradžiai tik pasidžiaugsiu tuo, jog šiemet knygų mugė dirbs ir šeštadienį, tad joje galės apsilankyti ir tie, kurie darbo dienomis galbūt ne visada gali ištrūkti.

IMG_1853

Pirmas knygų mugės akcentas – balandžiai. Krūva jų suplasnos dangun atidarant knygų mugę. Vėliau bus balandžių paroda (tiek gyvų, tiek fotografuotų). Balandininkystės knygos pristatymas.

Kitas akcentas – kur kas įdomesnis (na, čia pagal skonį). Tai – garsus, ekscentriškumu garsėjęs armėnų režisierius, Sergejus Paradžanovas. Kiekvieną mugės vakarą bus galima pažiūrėti po vieną jo filmą, kuriuos pristatys jo kraštietis, taip pat režisierius, Maratas Sargsyanas. Taip pat bus atidaryta S. Paradžanovo 90-mečiui skirta tarptautinė fotografijų paroda „Sergejus Paradžanovas – gyvenimas tarsi filmas”.

DSC_2479(čia ne pavyzdys iš parodos, o paties režisieriaus darytas koliažas. Tuomet kai sėdėdavo kalėjimuose ir negalėdavo kurti filmų (jų kurti negalėjo apie 15 metų) S. Paradžanovas kurdavo koliažus. „Man buvo draudžiama kurti filmus, tad pradėjau kurti koliažus. Koliažas yra suspaustas filmas„, yra sakęs režisierius. Būtinai pasidomėkite – jo koliažai tikrai nuostabūs).

Čia paminėsiu dar vieną knygų mugės epizodą šeštadienio programoje. Tai – Gonkūrų premijos laureato, Michael Tournier romano „Girių karalius”, pristatymas. Užsukite, knyga įdomi, galėsite pamatyti pagal šį romaną sukurtą filmą bei mane. Apie knygą rasite čia.

IMG_6003Toliau segu pačios bibliotekos informaciją ir nuorodą į mugės programą.

Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje vyksiančioje knygų mugėje dalyvaus leidyklos: Andrena, Asveja, Aukso žuvys, Charibė, Eglė, Homo Liber, Lieparas, Lietuvos Biblijos draugija, Mažoji leidykla, Mijalba, Raidynėlis, Rašytojų sąjungos leidykla, Versus Aureus, Žara, spaustuvė Baltic printing house.

Klaipėdos knygų mugė žada skaitytojus džiuginti renginių įvairove. Gerąją žinią apie knygų mugę praneš 88 balandžiai pakildami į dangų. Atidarymo šventėje muzikuos „T&K Duo” violončelininkų duetas. Pirmą mugės dieną I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje bus galima pasigrožėti gyvų balandžių paroda.

Visos knygų mugės metu lankytojų lauks leidyklų naujausių knygų pristatymai, susitikimai su rašytojais: D. Milukaite-Buragiene, L. Stonkute, L. Petkevičiūte, naujų  K. Girdžiūno, R. Černiausko bei L. Andriekaus knygų sutiktuvės. Knygų mugės metu lankytojams bus pasiūlyta dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, mokančiuose greičiau skaityti ir daugiau atsiminti, moksleiviai kviečiami dalyvauti plokštumos dekoro darbų kūrybinėse dirbtuvėse.

Tris Klaipėdos knygų mugės dienas bus demonstruojami armėnų režisieriaus S. Paradžanovo filmai. S. Paradžanovas (1924–1990) pasaulio kino istorijoje vertinamas kaip vienas iš dešimties iškiliausių menininkų, kūrusių savita, tik jam būdinga kino kalba. Filmus pristatys kino režisierius Maratas Sargsyanas (Lietuva–Armėnija).

Knygų mugės programoje ir du koncertai. Koncertą smuikui ir fortepijonui dovanos du menininkai: garsus smuikininkas, iš Venesuelos į Lietuvą grįžęs profesorius Raimondas Butvila ir Lietuvoje gimęs bei studijavęs, nuo 1977 m. Izraelyje gyvenantis pianistas Zecharia Plavinas. Antrajį koncertą lankytojams dovanos šilutiškės bardės Žydrė Adomaitienė ir Liuda Kašetienė.

I.Simonaitytės bibliotekos erdvės kvies apžiūrėti eksponuojamas parodas bei fotografuotis meninėse instaliacijose.

PROGRAMA