„Kuriems galams tokia knyga, – nusprendė ji, – kurioje nėra paveikslėlių nė pasikalbėjimų?“

Šiandien pasidariau mini laisvadienį. Sėdžiu ir žiūrinėju gražiausius vienos įspūdingiausių knygų leidimus. Lewis Carrol“Alisa stebuklų šalyje“ neabejotinai yra tą knyga, kuri vaikystėje (o gal ir vėliau) daugeliui kaip reikiant sudrebina fantaziją.

Tarp kitko, „Alisa stebuklų šalyje“ nebūtų atsiradusi jei ne tuomet jauno matematiko Charles’o Dodgson’o  draugų šeima, tiksliau draugų vaikai, trys jaunos sesės Liddell ( Edith, Alice ir Lorina). Charlesui buvo patikėta linksminti mergaites. Jis tą darė pasakodamas įvairias keistas istorijas. Taip vieno iš pasiplaukiojimų valtimi metu ir buvo pradėta pasakoti Alisos istorija.

Būtent Alice paprašė, kad pasakojimas būtų užrašytas. 1984 m. Charlesas Alice’ai įteikė ranka užrašytą pasakojimą, papuoštą iliustracijomis. Dar po metų pasirodė ir pirmasis Alisos nuotykių leidimas, atnešęs autoriui pasaulinę šlovę.

Alice Liddell 7 m. amžiaus, fotografuota Charles Dodgson 1860 m

Bet sakiau, kad žvalgausi gražiausių „Alisos stebuklų šalyje“ variantų. Knygos leidimų ir įvairių apipavidalinimų netrūksta. Kaip žinia, iliustracijos nėra atribotos nuo turinio,tai – neatsiejama jo dalis, nukreipianti viena ar kita kryptimi skaitytojo dėmesį, siūlanti tam tikrus suvokimo būdus ir t.t.

Taigi. 1969 m. ši knyga buvo išleista su fantasmagoriškomis Salvadoro Dali iliustracijomis. Knygą puošė 12 heliograviūrų – po vieną kiekvienam skyriui, ir viena viršeliui. ( už iliustracijų skaitmenizavimą galime būti dėkingi William Bennett galerijai).

 

Šį pavasarį garsi japonų šiuolaikinė menininkė Yayoi Kusama pateikė savo Alisos interpretaciją. Spalvotus taškus visur kur reginti kūrėja Alisą vaizduoja kone psichodeliniame pasaulyje. „Aš, Kusama, esu moderni Alisa stebuklų šalyje“, sakė ekscentriškoji menininkė.

Ir dar viena Alisos galimybė. Maggie Taylor iliustruota knyga. Siurrealistinės, tamsios skaitmeninės manipuliacijos, pagimdytos fantazijos ir viktorijos laikų dagerotipų.

Įsimylėjote? Aš tai taip. Bet čia baigiu, kol dar ko nors neprikroviau.

(iliustracijos iš Flavorwire ir William Bennett galerijos)