Sebastião Salgado yra vienas žymiausių gyvų fotomenininkų. Jo parodos sutraukia minias žmonių ir manoma, kad jose yra apsilankę daugiau lankytojų, nei bet kokio kito fotografo parodose. S. Salgado visada susilaukia didžiulio žiniasklaidos dėmesio. Jis žinomas savo kruopščiomis, ilgus metus kuriamomis foto esė, kuriose mėginama geriau perprasti aktualias nuolat kintančio gyvenimo bėdas. Bet kad ir kokios buvo populiarios parodos ir knygos, vis tiek atrodė, kad jos neįkvepia jokio apčiuopiamo pokyčio. Kaip fotografas sakė „British journal of photography” žurnalistui Peter Hamilton, „Paskutinio savo stambaus projekto „Migrations” pabaigoje 1990 m., jau buvau matęs tiek daug kentėjmo, prievartos, karo ir bado, kuriuos lėmė didelio masto kaimo žmonių judėjimas į miestus, ginkluoti konfliktai, genocidas ar gamtinės katastrofos, kad galiausiai ėmiau prarasti tikėjimą žmonijos ateitimi„.

Ateinančiais mėnesiais per pasaulį nusidrieks paskutinio ir bene ambicingiausio S. Salgado projekto, kurto aštuonerius metus pristatymas. „Genesis” kelias aprėpė visus pasaulio kontinentus. Fotografas su komanda leidosi į atokiausius, mažiausiai šiuolaikinio žmogaus paliestus kampelius.

Projekto pavadinimas lyg ir optimistiškas – genezė juk yra kūrimas. Tačiau S. Salgado tikslas buvo užfiksuoti nesuteptą Žemės grožį ir įvairovę prieš jiems išnykstant, tai yra, kol juos spės pasiglemžti žmonija. Didžiulės erdvės, gamtos gaivalai, Žemės vaikai gyvūnai ir Žemės vaikai žmonės – visa tai telpa šiame projekte.

teaser_fo_salgado_genesis_top_1212171540_id_645724

Antarktida, 2005 m.

Sibiras 2011

Sibiras, 2011 m.

Salgado-Alaska (Custom)

Aliaska,  2009 m.

caption_005

Zambija, 2010 m.

162a6393

Amazonės miškas, Brazilija, 2009 m.

250784-970x600-1

Brazilija, 2009 m.

salgado-sahara-algeria

Alžyras, 2009 m.

kanada

Kanada, 2005 m.

bostvana 2008

Bostvana, 2008 m.

07_2_559_610

Bostvana, 2007 m.

S. Salgado ieškojo tyriausių vaizdų, laisvės. Gyvūnai čia rodos tebėra visos planetos šeimininkai, genčių žmonės – ne vargingi marginalai, bet išdidūs, esantys ten, kur jiems ir priklauso būti, o gamta, na, ji tiesiog gniaužia kvapą.

Patirtis įgytas per šiuos aštuonerius metus fotografas vadina svarbiausiomis savo gyvenime, mat pamatytos pačios gražiausios planetos vietos, suvokti nuostabūs tos planetos ir jos gyventojų ryšiai. „Žmonės sako, kad mes esame vienintelė racionali rūšis šioje planetoje, bet tai tik didelis melas. Kiekviena rūšis racionali„, P. Hamilton sakė fotografas.

Ką galiu bepridurti. Neįmanoma likti nuošalyje stebint intensyvias S. Salgao fotografijas. Trapu ir didinga.

Daugiau apie „Genesis” čia.

Knygos jau galima pradėti laukti čia

Fotografas ir jo žmona ne tik grožisi gamta, bet ir stengiasi prisidėti prie jos išsaugojimo. Jų jėgomis atsodintas žemės plotas Brazilijoje tapo nacionalinio parko širdimi. Žemės institutas .

 

 

 

 

„Vizualinė odė Žemės didingumui ir trapumui”