Šiemet sueina šimtas metų žmogui, kuris nuo gimimo augęs izoliuotose džiunglėse sugebėjo likti tuo, kas jis yra – anglų lordu su visomis aukštomis moralinėmis vertybėmis… Šampanas Tarzanui.

1912 m. pasirodė pirmasis pasakojimas apie Tarzaną. Bulvarinis žurnalas su juo kainavo 15 centų. 1914 m. buvo išleista ir pirmoji knyga (kaina – du doleriai). Nuo to laiko sukurta apie 40 filmų, šimtai komiksų, o Tarzano vardu vadinti ledai, kuras, apatiniai, sportiniai bateliai ir t.t.

Edgar Rice Burroughs sukurtas personažas išsiskyrė iš kitų – istorija apie anglų lordą, išaugintą beždžionių, savarankiškai išmokusį rašyti ir skaityti, tapusį savo beždžionių būrio vadu… Džiunglių tamsoje augintas žmogus sugebėjęs neprarasti žmogiškumo, o kartais būti net geresnis žmogus nei tie, kurie gyvena supami civilizacijos pasiekimų – kaip tokia istorija negalėjo rasti atgarsio? Egzotiškos vietos, laukiniai gyvūnai, pusnuogis raumeningas milžinas, vargšė džiunglėse pasimetusi ledi, auksas, daug aukso, kova dėl palikimo, pasiaukojimas dėl meilės, krūva niekšų – siužetas tiesiog plyšta gėrybėmis, kurios užtikrino Tarzanui ir jo kūrėjui šviesią ateitį.

Edgar Rice Burroughs prieš sukurdamas šlovę atnešusį pasakojimą gyveno gana margą gyvenimą. Bastėsi vakaruose, ieškojo indėnų, buvo prekybos agentas. Kartą vartydamas tuomet populiarius bulvarinius žurnalus (jo pareigoms tuo metu priklausė ir reklaminių skelbimų dėjimas į tokius žurnalus), E. R. Burroughs pamanė, kad jis ne prastesnis už visus veiksmo istorijų kūrėjus. Tad Tarzanas gimė autoriui pamanius, kad tai dar viena galimybė prakusti.

Štai keletas faktų apie Tarzaną, kurių galite nežinoti jei matėte filmus, bet neskaitėte knygų.

1. Beždžionių Tarzanas buvo gabus kalboms. Jis galėjo bendrauti prancūzų, anglų, vokiečių ir olandų kalbomis.

2. Jo namelis buvo ne medyje. Lordas Greistokas, Tarzano tėvas, trobelę pasistatė džiunglių pakraštyje, pakrantėje.

3. Tarzanas ir Džeinė turėjo sūnų Džeką Kleitoną.

4. Tarzanas gerai suprato pinigų svarbą. Neišsenkantis jo pinigų šaltinis – saulės garbintojų miestas Opara. Iš ten Tarzanas ėmė auksą.

5. Filmuose Tarzanas skraido lianomis, bet knygose jis keliauja medžių šakomis.

6. Tarzanas džiunglėse bendravo ne tik su laukiniais gyvūnais – jo pagalbininkais buvo Vazirių gentis. „Tarzano sugrįžime” jie pasirodo kaip ištikimi, protingi, puikiai ištreniruoti ir gerai ginkluoti Greistokų lordo palydovai.

7. Kalbant apie filmus. Mano mėgiamiausias Tarzanas – Christopher Lambert.

Nėra už ką. Žinau, kad seniai norėjote tai sužinoti.

Ak, ir dar kartą:

Christopher Lambert. Manau, kad jau buvau „išaugusi” Tarzaną. Bet tada pamačiau filmą su Juo. Nuo tada kas porą metų turimas knygas perskaitau iš naujo.