Mieli draugai, ar žinojote, kad šį mėnesį savo 200-ąjį gimtadienį švenčia viena įspūdinga knygą?
Per savo gyvenimą ji buvo garsiai skaitoma siauruose rateliuose, ji buvo adaptuojama teatre, pagal ją kurti filmai, jos struktūra tapo pamatu daugeliui romantiškų pasakojimų, jos personažai nagrinėti knygų klubuose ir universitetuose… O misteris Darsis kelių kartų panelėms (ir moterims) įžiebė ugningas meilės liepsnas, kurios savo kelyje lyg niekur nieko galėjo sudeginti per daug galvojančią Elizabet Benet.

Jau turbūt supratote. Tai Jane Austen „Puikybė ir prietarai”.

634px-PrideAndPrejudiceTitlePage

Turbūt nepatikėsite, bet iš pradžių pasiūlymas knygą spausdinti buvo atmestas. Tad kurį laiką Austen aplinkoje cirkuliavo paprastas rankraštis (kas be ko – jis buvo labai populiarus). Tai buvo įdomūs įdomūs laikai. Pati skaitydama J. Austen knygas vis pamiršdavau susikaupti ties charakteriais, o vis stebėdavausi laikmečio subtilybėmis.
Gal man ir patiktų visos tos ilgos suknelės, karietos ir pilys, bet kažin ar mokėčiau kukliai tylėti, klapsėti blakstienomis ir neįsivelti į pikantiškas situacijas.

Bet stop. Kažin ar kam įdomu klausytis apie mane.

Grįžkim prie Jane Austen. Ne, grįžkim prie knygos. Prie jos gyvenimo šiais laikais. Ši knyga yra tiesiog įsigėrusi į populiariąją kultūrą. Nieko keisto. Pateiksiu kelis pavyzdžius.

1. Colin Firth. Šis britų aktorius visą savo gyvenimą bus siejamas su misteriu Darsiu. 1995 m. suvaidinęs pagrindinį „Puikybės ir prietarų” herojų BBC mini seriale, jis tiesiog įsigėrė į moterų širdis. Bet tai ne viskas. Kultiniame filme „Bridžitos Džouns dienoraštis” C. Flirth vėl vaidina Darsį. Šįkart Marką. Neapsigaukit, tai ne atsitiktinumas – tai žaidimas referencijomis. Mat Džouns dienoraštyje (knygoje) pakankamai dėmesio skiriama dejonėms apie Colin Flirth vaidinamo misterio Darsio seksualumą. Ypač akcentuojama ežero scena.

Ehmmm.. Aš ją pasigūglinau. Nesigėdiju ir jums įdėti.

Žiūrėdama juokiausi. Bet ne tik.

2. Bolivudas. Taip. Žinau. Bet tikrai yra bolivudinė adaptacija – „Bride and Prejudice„. Daugiau nesigilinu. Nes jei pradėsiu – nesustosiu.

3. Didysis ekranas. 2005 m. dienos šviesą išvydo „Puikybės ir prietarų” versija kino salėms. Elizabetą Benet vaidino Keira Knightley. Tuo metu aktorei buvo 19. Kaip ir pačiai Elizabetai. Deja, man K. Knightley kažkodėl labai nepatinka. Sunku žiūrėti filmus, kuriuose ji vaidina. Sunku ir tiems, kurie žiūri kartu su manimi, nes maždaug kas 5 min (gerai, kas 3) pradedu burbėti, kad aktorė nuolat išsižiojusi ir tai man kelia nemalonius jausmus, kad ji atrodo kaip višta ir pan. Nesu blogas žmogus. Tiesiog energetiniai laukai nesutampa. Būna?

keira_knightley_in_pride_and_prejudice_wallpaper_2_8001

(Matote! Ji išsižiojusi)

4. Gerbėjų kūryba. Gal teko girdėti apie įvairius Jane Austen gerbėjų klubus? Štai, pavyzdžiui, vieno nariai knygos gimtadienio proga aprašo patikusias scenas vis iš kito personažo perspektyvos. O kur dar neišsenkanti „piešėjų” armija – nuo mangos iki manipuliacijų fotošopu. Pastarosios itin jautrios.

darcywpGaussian blur ir žvaigždutės. Dar buvo prierašas „skęstu tavo akyse„, kažkur nušoko. Ką padarysi…

Na ir išdrįskit dabar pasakyti, kad netikit, jog kelios moterų kartos alpo dėl santūriojo misterio Darsio. Bet rimtai, kas negerai su ta moterų gimine? Tik pasirodo, koks šaltakraujis vyriškas personažas, koks mažakalbis, koks atšiauresnis – tuoj sukyla visi perekšlių instinktai, įsitikinimas, kad po šaltu luobu liepsnoja deginantis širdies karštis.

(Apie galimas susijusių aksesuarų variacijas net nepradėsiu kalbėti…)

i_love_mr_darcy_t_shirt-p235438471882448043t54v_525

5. Zombiai. Nemeluoju. 2009 m. išleista Seth Grahame-Smith romanas „Puikybė ir prietarai ir zombiai” yra kažkas Tokio. Šiame romane Elizabet Benet ir jos seserys yra puikiai treniruotos zombių medžiotojos.

Knygos autorius yra pastebėjęs, kad J. Austen knyga tarsi pati „prašėsi” patobulinimo. S. G. Smith atkreipė dėmesį į karingą Elizabetos chakaterį, herojišką misterį Darsį, dėl neaiškios priežasties vietovėje dislokuotą karinį darinį, laukais nuolat šmižinėjančius charakterius… Esą visa tiesiog prašėsi geros dozės prievartos ir kraujo.8BC87E87C

Tiesa, dairykitės ir šios įstabios knygos ekranizacijos.

Štai taip mieli draugai. O dabar darykit taip, kaip aš. Atsipjaukit gabaliuką torto (arba kumpio -žiūrint, kas po ranka), švelniai nusišypsokit ir sakykit, „Su gimtadieniu „Puikybe ir prietarai”. Nesvarbu, kad Jane Austen uždirbai tik 110 svarų – tu vis tiek pakeitei pasaulį”.

P.S. Misteri Darsi, tu žinai, kad tau visada rasiu laiko. Tik aš, tik aš galiu ištirpdyti tave kaustantį papročių ledą ir išlaisvinti širdies liepsną…

joooiooo

Che che, na, Didysis šeimos žmogau, ar DABAR jau rasi laiko skaityti mano raštams?

Iki, draugai. Turiu emigruoti.